5 készség, amelyre szüksége lesz a gyerekednek, amire megnő!
A szülők többségét, ha megkérdezzük, hogy milyen jövőt képzel el a gyerekének, a következő válaszokat adja:
- Boldogat!
- Sikereset!
- Elégedettet.
- Aki könnyen boldogul!
STOP! Könnyen boldogul, de nem a jelenlegi iskolarendszerben, hanem a munkaerő-piacon, igaz?
Gyerekeink olyan munkakört fognak betölteni a jövőben, amelyről még nem is hallottunk!

Mindezt a tudást, készségeket a ma iskolájában szerzik meg! Vagy nem?
A szellemi munkában a jövőben felértékelődik a személyiség szerepe, a fejlődési hajlam, a kreativitás, a konfliktusok, problémák megoldásának képessége írja a HVG. A szakemberek szerint 2020-ra ezek a tulajdonságok válnak a legfontosabbá és nemcsak a multiknál.

Mi a különbség 3 ugyanolyan kvalitásokkal rendelkező, jó papírokkal, bizonyítványt felmutató munkavállaló között?
A személyiségük különböző! Mitől lesz az egyik sikeres, a másik nem?
1. Az asszertív kommunikáció
A mai iskolákban – kivételek persze mindig vannak – az egyéni munka, a versenyszellem dominál a csapatmunka helyett. A megfelelő kommunikáció, pedig jó esetben csupán beszédkészséggel párosul!
Asszertívan kommunikálni azt jelenti, hogy magabiztosan tudjunk megnyilvánulni érzelmileg megterhelő helyzetekben úgy, hogy a másik felet is figyelembe vesszük. A cél a konfliktus, probléma megoldása.
2. Az együttműködő készség
Ez a tulajdonság elengedhetetlen a csapatmunkában. A szaktudás nem elegendő a boldoguláshoz, önmagában kevés. Megfelelő tanulási módszerekkel – kooperatív tanulási módszerek, projektmunka – elsajátítható és gyakorolható ez a készség.
3. Kritikai gondolkodás
Kritikai gondolkodással érhető el, hogy a ránk áramló információáradatot kritikusan tudjuk szemlélni, beilleszteni a gondolati rendszerünkbe, majd távolról ránézni annak következményeire.
A kritikai gondolkodásról ITT írtunk részletesebben.
4. Kreativitás
A jövő munkahelyein követelmény lesz a kreativitás. A rutinmunkákat robotok fogják végezni. A „Folyamatosan meg kell kérdőjelezni, amit teszünk, biztos nem tudnánk jobban csinálni?” szemlélet jelenleg hiányzik a munkavállalókból.
5. Jó fellépés, önmenedzselő képesség
Ennek a készségnek csak egy része kereshető személyi adottságokban. Kialakítható képesség, már a kisiskoláskorban gondot kell fordítani rá.
Ha a jó beszédkészség ha nem párosul összeszedettséggel, rendszerszerű gondolkodásmóddal, akkor fecsegéssé silányul. Nem figyelnek oda ránk, ha nem beszélünk elég érdekesen. Erre szolgál a Storytelling technika, amelyet a Present Perfect Kommunikációs Egyesület már alkalmaz a kisdiákok felkészítésében. A rendszerszemlélet kialakításában a mind map, gondolattérkép készítése is megoldás lehet. Természetesen a prezentációs technikákat, alkalmazásokat is ismerni kell egy jó mondanivaló, előadás összeállításához.
Az adott pillanatban a topon lenni és bizonyítani rátermettségünket nem kis feladat! Ebben is segítséget nyújtunk, stresszkezelési technikák megmutatásával és gyakorlásával.
Az interjú az egész éves előadás szakkör záró előadásai előtt készült
Tanár: Mészáros Ágnes, Present Perfect Kommunikációs Egyesület
Az egyesület kipróbált, díjnyertes tananyaga alapján szervezzük az „Add elő MAGAD – csináld MAGAD” tábort 9-14 évesek számára. A tábor fél napra is igényelhető, a nap második részében a kézműves technikáké lesz a főszerep!
Részletesen a táborról a Fejlesztemagyerekem.hu oldalán olvashatsz!
Források:
HVG, 2016. október 27. Hogyan neveld a gyerekedet kritikai gondolkodásra?
Módszeresen: hogyan tanítható a kritikai gondolkodás?
Kép forrás: Pixabay.com